Kiedy należy udać się do dietetyka?
Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl na słowo „dietetyk”, jest odchudzanie. Tymczasem dietetyk jest specjalistą, który pomaga w znacznie szerszym zakresie przypadłości związanych z prawidłowym odżywianiem. Dieta zaproponowana przez dietetyka to indywidualnie przygotowany jadłospis zawierający tak dobrane produkty, aby spełniały potrzeby energetyczne organizmu. Dostarczanie niezbędnych składników odżywczych we właściwych dawkach oraz proporcjach powinno stanowić cel każdego, kto dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Oczywiście należy pamiętać, że inne diety będą obowiązywać osoby intensywnie uprawiające sport, a inne osoby z alergiami pokarmowymi lub próbujące się odchudzić. Mimo to zrównoważona dieta jest niezwykle ważna dla każdego człowieka, nawet takiego, który nie ma żadnych problemów ze zdrowiem, ponieważ pomaga ona utrzymać prawidłową kondycję i zapobiec przyszłym chorobom.
Czemu warto prosić o pomoc dietetyka?
Dietetyk to osoba, która ma rozległą wiedzę na temat zasad prawidłowego odżywiania zarówno u ludzi zdrowych, jak i osób, u których występują różnego rodzaju zaburzenia, przez co wymagają zastosowania specjalistycznej diety. Na podstawie zgromadzonych informacji dietetyk potrafi opracować indywidualny plan żywienia, który zapewni dostarczenie wszystkich niezbędnych dla właściwej pracy organizmu składników odżywczych. Do zadań dietetyka nie należy wyłącznie przygotowanie jadłospisu, który pozwoli szybko schudnąć lub wrócić do właściwego stanu zdrowia, ale zadba również o to, by zrobić to w bezpiecznym dla człowieka tempie oraz wskaże dobre praktyki, by możliwe było utrzymanie wypracowanego stanu później, w fazie stabilizującej. Zaproponowana przez dietetyka dieta powinna przede wszystkim pomóc osiągnąć zamierzony cel, ale równie istotne jest to, by była łatwa w zastosowaniu, a posiłki zostały skomponowane w taki sposób, aby nie odczuwać potrzeby podjadania między nimi. Dzięki temu wytrwanie do końca diety stanie się o wiele prostsze i skuteczniejsze. Dietetyk jest również w stanie ocenić, czy stan pacjenta może być wywołany jakimś niezdiagnozowanym schorzeniem i w razie potrzeby zaleci wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą je zdiagnozować, a w efekcie odpowiednio się nimi zająć.
Kto powinien skorzystać z pomocy dietetyka?
Jeżeli samodzielne próby walki o odpowiednią sylwetkę nie przynoszą satysfakcjonujących wyników, wtedy warto udać się do poradni dietetycznej, gdzie przypadek każdego pacjenta rozpatruje się w bardzo indywidualny sposób. Specjalista może ułożyć jadłospis nie tylko dla osób planujących odchudzanie, ale zadba również o zapotrzebowanie kaloryczne dla osób próbujących przybrać na wadze. Dodatkowo po porady powinny udać się osoby, które:
- intensywnie trenują i budują masę ciała – prawidłowo skomponowana dieta jest podstawą osiągania zamierzonych celów sportowych. Odpowiednio skomponowane posiłki wzmacniają wydajność mięśni, a także ułatwiają i przyspieszają regenerację po treningu;
- są w ciąży – zbilansowana dieta pomaga zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i złagodzić dolegliwości układu pokarmowego (tj. zgaga, wymioty, zaparcia). Przygotowany jadłospis pomoże także kontrolować przyrost masy ciała i szybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży;
- powinni przestrzegać diety ze względu na stan zdrowia – w przypadku nadwagi, alergii lub nietolerancji pokarmowej dietetyk wskaże, w których produktach znajdują się niedozwolone składniki i jak komponować menu, żeby uniknąć niedoborów;
- chcą przejść na dietę wegetariańską/wegańską – warto wcześniej skonsultować się z dietetykiem, ponieważ specjalista wskaże, o czym należy pamiętać, zaproponuje zastępstwo dla produktów zwierzęcych i odzwierzęcych, a w razie potrzeby dobierze odpowiednią suplementację.